Kratka, wszędzie kratka! Oczywiście kratka vichy.

Bardzo lubię wzór kratki na sukienkach. Idealnie wpisuje się ona w styl sukienek retro. Kojarzy mi się zwłaszcza z latami 70′ i modą amerykańską. Ale historia kratki gingham albo vichy  jest znacznie dłuższa.

Jak podaje Wikipedia, nazwa gingham pochodzi od malezyjskiego słowa genggang, co oznacza w paski (no bo tak naprawdę kratka gingham lub vichy to nic innego, jak paski idące poziomo i pionowo na tkaninie). Inne źródła podają, że słowo gingham ma swoje korzenie w języku holenderskim. Określenie kratka vichy pochodzi z Francji, gdzie były produkowane tekstylia do domu (obrusy, serwetki) w kratkę. Pierwsze wzmianki o kratce gingham w Wielkiej Brytanii pojawiły się na początku XVII wieku, a w XIX wieku wzór ten stał się modny również w Stanach Zjednoczonych.

Kratka vichy (będę ją tak nazywać, ponieważ w Polsce jednak to określenie jest bardziej popularne, niż kratka gingham) jest ozdobą samą w sobie. Nie ma potrzeby zestawiać jej z ozdobnym fasonem, falbanami. Wzór ten jest elegancki, może posłużyć na każdą okazję. Brigitte Bardot na przykład na swój ślub w 1959 roku założyła różową sukienkę w kratkę i wyglądała w niej olśniewająco.

Pinterest
Kratka vichy dobrze wygląda zarówno na ubraniach, jak i na dodatkach.  

Kratka w wersji eleganckiej:

Pinterest

Pinterest
Kratka we współczesnym wydaniu:

Pinterest

Pinterest
Pinterest

 

Kratka vichy w romantycznej wersji retro:

 

Pinterest
Pinterest

Pinterest
Pinterest    

 

Sukienka w kratkę jednej z moich ulubionych projektantek – Ulyany Sergeenko:

 

Pinterest

 

Kraciaste dodatki:

Pinterest

Pinterest

Pinterest


Wielu osobom kratka vichy kojarzy się z obrusami. I słusznie! Ten wzór na ubrania został zapożyczony z domowych tekstyliów. Czyż obrusy w kratkę nie są urocze? Od razu przywodzą na myśl posiłek na świeżym powietrzu w letni dzień lub piknik: Pinterest

Pinterest
Pinterest

 

Przypominam, że w ofercie Natabo jest sukienka w biało-czerwoną kratkę vichy, którą można kupić na Allegro:

http://allegro.pl/sukienka-retro-vintage-z-kola-kratka-wesele-36-38-i5524917169.html

albo DaWandzie:

http://pl.dawanda.com/product/84127639-niadanie-na-trawie-sukienka-rozm-36-38

Czerwona sukienka w kratkę
Czerwona sukienka w kratkę

 

Nie dostaliście oczopląsu od takiej ilości kratek? 🙂 Ja mogę godzinami patrzeć na wszystko, co kraciaste. A Wy? Lubicie kratkę na ubraniach i dodatkach, czy wolicie inne wzory?