Kilka słów o pin up.

Pierwsze wzmianki o stylu pin up pochodzą z początku XX wieku. Największą popularność i rozgłos ten styl zyskał jednak w latach 30., kiedy to na okładkach żurnali pojawiały się piękne kobiety we frywolnie spadających z ramienia bluzkach, spódnicach, które przypadkiem zahaczały o klamkę lub podwiewane przez wiatr odsłaniały piękne nogi odziane w pończochy.

Pinterest
Pinterest

Pinterest
Poszukując ciekawostek na temat pin up natknęłam się na informację, że do popularyzacji i rozpowszechnienia tego stylu przyłożyli się graficy Coca-Coli. Szukając sposobu na ciekawe i przyciągające uwagę ilustracje w żurnalach wpadli na pomysł, żeby przerysowywać erotyczne zdjęcia. To by tłumaczyło, dlaczego cola tak często pojawia się na ilustracjach w stylu pin up i dlaczego pin up girls tak ją lubią. Pinterest

Pinterest
Pinterest

Pinterest

 

Na początku styl pin up był nienachalny. Erotyzm nie był dosłowny, jakby odrobinę przypadkowy, ukazujący przedsmak tego, co kryje się pod ubraniem. Wiatr podwiewał spódnicę i ukazywał zgrabne kobiece kształty akurat w momencie, w którym dziewczyna z obrazka lub zdjęcia miała zajęte ręce.

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Z biegiem czasu jednak zdjęcia pin up girls stawały się coraz bardziej dosłowne i śmiałe. Najodważniejsi artyści decydowali się na ukazanie nagich kobiecych piersi. Obrazkami o erotycznym zabarwieniu ukazującymi piękne kobiety mężczyźni zdobili ściany swoich pokoi, szafki w warsztatach samochodowych itd, stąd się wzięła nazwa nurtu – pin up, co oznacza „przypinać”. Ogromną popularnością obrazki z pin up girls cieszyły się wśród żołnierzy amerykańskiej armii. Dziewczyny pin up często stawały się rozpoznawalne i zdobywały sławę. Tak się zaczęła kariera chociażby Marilyn Monroe. Jedną z najbardziej znanych pin up girls jest Bettie Page, która swoją karierę rozpoczęła od zdjęć w strojach kąpielowych i bieliźnie. Popularność przyniosły jej  występy w programach wieczorowych NBC i CBS oraz  pozowanie dla Playboya. Później występowała też w filmikach sado-maso.

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

 

Współczesne pin up girls może i nie są kojarzone przez szeroką publiczność, ale jednak są dosyć znane w określonych kręgach. Współpracują często z markami szyjącymi ubrania lub bieliznę w stylu retro, stają się twarzami retro sklepów, organizują same lub pojawiają się na imprezach związanych z tematyką pin up, burleski i retro. Są wśród nich również Polki, jak chociażby Rockagirl czy Nina Holy.

Pinterest
Pinterest

Pinterest
Pinterest

Pinterest
Pinterest

Styl pin up to charakterystyczne opaski na upiętych lokach, victory rolls, wąskie talie, podkreślone biusty, rozkloszowane falujące spódnice. Styl dla odważnych i świadomych siebie kobiet. A dla Was? Zachwyca, kusi, intryguje, inspiruje a może wywołuje poczucie obcości?