Historia biustonosza, część I

Skąd się wziął biustonosz? Co było przed nim? Co to jest bullet bra i bardotka? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w „Krótkiej historii biustonosza”.

Jak już zapewne wiecie z mojego facebooka, współpracuję z salonem bielizny Bretelle w Poznaniu. Mamy w planach wspólne wydarzenia, ale póki co poprosiłam właścicielki o napisanie notki na mojego bloga o tym, na czym się znają najlepiej, czyli o bieliźnie. Zapraszam więc na pierwszą część.

 

Krótka historia biustonosza

Pierwsze wzmianki na temat bielizny damskiej, szczególnie jej górnej części, o której będzie w dalszej części postu, pojawiają się już w starożytnej Grecji. Ówczesne kobiety uprawiały wiele sportów i dlatego potrzebowały podtrzymania biustu. Stosowały pasy materiału, którymi obwiązywały piersi, aby je unieruchomić podczas aktywności fizycznej. Taką opaskę nazywano mastodeton.

Kobiety w mastodetonie na rysunkach w romańskiej willi na Zamku w Piazza Armerina na Sycylii:

Pinterest

 

Kobieta w mastodetonie na rysunkach w romańskiej willi na Zamku w Piazza Armerina na Sycylii:

Pinterest

 

 

Średniowiecze to czas gorsetów. Na początku były to raczej spłaszczające konstrukcje uwydatniające bardziej brzuch niż biust, który wówczas był uważany za atrybut kobiecości. Do końca XV wieku panował zapoczątkowany w starożytności kult cylindrycznego, chłopięcego kształtu torsu. XVI wiek to początek trwającej blisko czterysta lat ery gorsetu nadającej figurze kształt klepsydry. Pierwsze gorsety szyto z krochmalonego płótna, skóry, wzmacniano metalowymi prętami, drewnem a nawet kością słoniową. Z czasem zaczęto je również ozdabiać. Kiedy gorsety wyposażono w tak zwaną rogówkę, czyli boczne stelaże podtrzymujące suknię, stały się one obowiązkową częścią kobiecej garderoby.

Pinterest

 

Pinterest

 

Pinterest

 

Pinterest

 

Pinterest

 

Pinterest

 

Sklep z bielizną 1892:

Pinterest

 

Edouard Manet, Nana, 1877, Hamburger Kunshalle, Hamburg:

Pinterest

 

Edouard Manet, Przed lustrem, 1876, Guggenheim Museum, NY:

Pinterest

 

Jean Francais Detroy, A Lady Showing a Bracelet, Miniature to Her Suitor, 1734, The Nelson-Atkins Museum of Art, Kanss City:

Pinterest

 

Wiek XIX I XX to poszukiwania innego rozwiązania dla podtrzymania biustu i stopniowe porzucanie nienaturalnego modelowania talii wąskimi gorsetami. Pierwszego rewolucyjnego kroku dokonano w Anglii. W 1866 r. został zaprojektowany pierwszy biustonosz, a 21 lat później opatentowano ten wynalazek. Konstrukcja opierała się na drutach i jedwabiu, a swym kształtem przypominała sitka do herbaty. Produkcję rozpoczęła firma Stokes Thomas & Co. z Filadelfii. Biustonosz ten kosztował wówczas 75 centów, ale nie cieszył się dużą popularnością.

Francuska projektantka Herminie Cadolle, która do tej pory produkowała gorsety, postanowiła zaprojektować swoją wersję biustonosza. Nazwała go „le bien-etre” czyli „dobrobyt, dostatek”. Była to dwuczęściowa bielizna – jedna w formie gorsetu, a druga – biustonosza na ramiączkach. Dzięki ramiączkom przepona była uwolniona, a kobieta mogła swobodnie oddychać. Już w 1905 r. Cadolle postanowiła sprzedawać osobno biustonosz pod nazwą ”soutien-gorge”, czyli „ podtrzymywacz piersi”. Wynalazek ten znalazł się m. in. w szafie Maty Hari.

Patent Herminie Cadolle:

Pinterest

 

Le bien-etre:

Pinterest

 

Mata Hari:

Pinterest

Pinterest

 

Kolejny model stanika opatentowała w 1893 r. Marie Tucek. Swój projekt nazwała „breast supporter” („podtrzymywacz biustu”). Przypominał on już trochę to, co znamy dziś – miał dwie kieszenie na biust, ramiączka i zapięcie na haczyk.

Patent „breast supporter”:

Pinterest

 

5 września 1899 roku, mieszkająca w Dreźnie Christine Hardt uzyskała z kolei Patent Cesarski na „damski strój podtrzymujący biust”, wyposażony w niezwykle praktyczne ramiączka zapinane na guziczki. Modele biustonoszy stworzone w drugiej połowie XIX wieku miały jedną wspólną cechę – ich użytkowanie nie należało do szczególnie komfortowych. Przełom nastąpił dopiero w roku 1913, za sprawą młodej, nowojorskiej poetki – Mary Phelps Jacobs. Jak głosi legenda, Mary, chcąc jak najlepiej zaprezentować się na wieczorku tanecznym, z dwóch chusteczek i różowej wstążki skonstruowała nie krępujący ruchów biustonosz, który idealnie komponował się z jej kreacją. Rok później opatentowała swój wynalazek pod nazwą Caresse Crosby. Borykając się z finansowymi kłopotami zmuszona była jednak odsprzedać prawa do produkcji Caresse bieliźniarskiej firmie Warner Brothers, za jedyne 1500 dolarów. Ten wygodny model w błyskawicznym tempie podbił serca kobiet na całym świecie, a wartość jego patentu, w przeciągu zaledwie kilku lat wzrosła tysiąckrotnie.

 

Mary Phelps Jacobs i jej projekt:

Pinterest

Pinterest

 

Tuż po zakończeniu I wojny światowej dużą popularnością zaczęły cieszyć się biustonosze w formie bandaża, pozwalające na uzyskanie efektu chłopięcej sylwetki. Jednak już w latach 30. ponownie modne stało się eksponowanie kobiecych krągłości. Z tego właśnie powodu Rosaline Klin, prezes bieliźniarskiej firmy Kestos Corset Company, postanowiła stworzyć nowy model biustonosza, podkreślający wszelkie aspekty kobiecości. Pani prezes, inspirując się projektami Mary Phelps Jacobs, połączyła dwie, skrzyżowane ze sobą chusteczki, dodała małą zakładkę z przodu, grube ramiączka i wygodne zapięcie, tworząc tym samym, bezkonkurencyjny przez blisko dwadzieścia lat, model Kestos.

 

Biustonosz model Kestos 1930:

Pinterest

Pinterest

Pinterest

 

Wynalezienie w 1935 roku, elastycznego, lekkiego i niezwykle trwałego materiału nylonu oraz włókien elastycznych zrewolucjonizowało rynek bielizny. Zaczęto również produkować bieliznę z coraz lepszych jakościowo tkanin. Zauważono również, że kobiece piersi różnią się rozmiarem i niekoniecznie biustonosz powinien mieć ten sam rozmiar. W 1935 r. Warner Brothers Company wprowadził „biustonoszowy alfabet„ – od A do D. Z czasem każdy z tych rozmiarów doczekał się specyficznego opisu – i tak A było porównywane do podstawki do jajka, B – filiżanki do herbaty, C – kubka do kawy, a D do pucharu zwycięzcy. Brytyjczycy nie chcieli wprowadzać systemu alfabetowego i woleli pozostać przy swojej ”nomenklaturze”: Junior, Medium, Pełne i Pełne z szeroką talią.

Pinterest

Pinterest

 

I ciekawostka na koniec dzisiejszej notki. W czasie II wojny światowej chcąc chronić kobiety pracujące w fabrykach firma z Pensylwanii Willson Goggles, wynalazła plastikowy „ochraniacz” na biust nazwany „SAFE-T-BRA”:

Pinterest

 

Karolina Sworowska

Za tydzień o bullet bra, bardotkach i No-Bra. Nie przegapcie!