Historia biustonosza, część II

W poprzedniej notce Karolina pisała o początkach biustonoszy. Dzisiaj będzie o bardziej współczesnych dziejach tej części damskiej garderoby.

Kolejną bieliźnianą rewolucją był biustonosz wymyślony przez Howarda Hughesa – amerykańskiego miliardera, pilota i producenta filmowego (a zarazem bohatera głośnego filmu Martina Scorsese Aviator). W 1940 roku dla aktorki Jane Russell, wcielającej się w jedną z głównych ról w filmie The Outlaw, stworzył biustonosz ze wzmocnionymi miseczkami, podnoszącymi i rozdzielającymi piersi. Odważny pomysł Hughesa po dziś dzień inspiruje projektantów damskiej bielizny.

Pinterest

 

Po II wojnie światowej, przemysł bieliźniarski zaczął intensywnie rozwijać się, a w modzie nastąpiła zmiana stylu ubierania. Nastała moda na strój coraz bardziej podkreślający kobiece kształty. Styl New look podkreślał talię i biust. Z czasem modny stał się kształt stanika nazwany „bullet bra”, który formował biust w kształt spiczastych stożków. Szczyt jego popularności przypadł na lata pięćdziesiąte. Zakładane pod obcisłe, dzianinowe bluzki lub swetry bullet bra stały się symbolem mody tamtych lat. Zdjęcia Patti Page, Marilyn Monroe i Lany Turner kształtowały gusta kobiet.

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

 

Marylin Monroe

Pinterest

 

Patti Page

Pinterest

 

Lana Turner

Pinterest

 

Jane Russell

Pinterest

Rok 1948 przyniósł pierwszy biustonosz typu push-up, czyli uwydatniający i podnoszący biust model o nazwie „Rising Star” zaprojektowany przez Fredericka Mellingera. Pierwsze modele były oparte na kroju bullet bra z fiszbinami.

Pinterest

Pinterest

 

Lata 50. to czas triumfu bardotki – mocno wyciętego i usztywnionego fiszbinami stanika z odpinanymi ramiączkami, będącego ulubioną bielizną legendarnej francuskiej aktorki Brigitte Bardot, której zawdzięcza swoją nazwę.

Pinterest

Pinterest

Pinterest

 

W roku 1964, amerykański kreator mody Rudi Gernreich stworzył „No-Bra Bra”, czyli bieliznę szytą z przezroczystych materiałów.

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

 

Podczas rewolucji obyczajowej przełomu lat 60. i 70., biustonosze uznane zostały za symbol zniewolenia i demonstracyjnie palono je podczas feministycznych manifestacji. Szybko jednak powróciły do łask. Był to czas zmian w branży bieliźniarskiej. Producenci zaczęli dostrzegać potrzebę stworzenia nowych konstrukcji, wygodniejszych i lżejszych. W 1964 roku został stworzony przez Louise Poirier dla Canadelle i kanadyjską firmę bieliźniarską, biustonosz Wonderbra. Miał on 54 konstrukcyjne elementy, które unosiły, podtrzymywały i zbierały do środka biust dając efekt push-up. Odpowiadając także na sygnały płynące od kobiet, użytkowniczek bielizny, kanadyjski producent opracował również model stanika dla nastolatek nazwanego DICI, w którym zastosowano termicznie profilowany materiał do stworzenia miseczki. Stanik sprzedawany był w atrakcyjnym sześciennym kartoniku z okrągłymi otworami.

Dopracowany model Wonderbra push-up plunge 1300, zdjęcie z 1975 r.

Pinterest

 

DICI

Pinterest

 

Lata 50 i 60 to także rozwój bieliźniarskiej mody plażowej. Pierwsza połowa XX wieku to zmiany w stylu myślenia o kobiecym stroju na plaży, pierwsze próby łamania tabu przez kobiety i odważniejszych projektantów firm bieliźniarskich. Jacques Heim w 1946 r. w Cannes jako pierwszy pokazał dwuczęściowy strój kąpielowy nazwany ”Atomem”. Jeszcze w tym samym roku Louis Réard zaprezentował jeszcze bardziej skąpy strój, a mianowicie bikini. Nazwę zaczerpnął od atolu, w pobliżu którego wówczas przeprowadzano próby atomowe. W Europie bikini przyjęło się bardzo szybko, lecz za Atlantykiem ogólnospołeczna akceptacja skąpego stroju nastąpiła dopiero w latach 60. Ameryka zawdzięczała to Brigitte Bardot, która pojawiła się w bikini w filmie „I Bóg stworzył kobietę„ (1956 r.) oraz Ursuli Andress z filmu ”Doktor No” (1962 r.). Micheline Bernardini jako pierwsza publicznie zaprezentowała bikini zaprojektowane przez Louisa Réarda:

Pinterest

 

Brigitte Bardot, w bikini w filmie „I Bóg stworzył kobietę„ 1956r.

Pinterest

 

Brigitte Bardot na festiwalu W Cannes 1953r.

Pinterest

 

Ursula Andress w ”Doktor No” (1962 r.)

Pinterest

 

Lata 90. To czas kiedy projektanci mody wielokrotnie nawoływali do eksponowania bielizny także poza sypialnią. Jean Paul Gaultier zestawiał gorsety z wieczorowymi garniturami, Vivienne Westwood proponowała noszenie satynowych biustonoszy na bluzkach i sukienkach, a John Galliano przekonał samą Księżnę Dianę do założenia jednej ze swoich skąpych sukienek-halek. Choć tak odważne zestawienia nadal pojawiają się na modowych wybiegach, wielokrotnie dowiedziono już, że ich stosowanie zupełnie nie sprawdza się w przypadku bardziej oficjalnych okazji.

Jean Paul Gaultier i gorset zaprojektowany dla Madonny (1990r.)

Pinterest

 

Vivienne Westwood i jej satynowe staniki na bluzkach

Pinterest

 

Współcześnie nie sposób wymienić wszystkich, dostępnych modeli damskiej bielizny. Tak bogata oferta bez wątpienia ułatwia dokonanie najwłaściwszych bieliźnianych wyborów i tym samym pozwala na uniknięcie wielu modowych wpadek.

Karolina Sworowska