Nowy Rok

Koniec roku to dla wielu czas podsumowań i postanowień noworocznych. Ja chcę się z Wami podzielić czymś innym. Najpierw planowałam napisać krótką notkę na Facebooku o tym, z czym mi się kojarzy świętowanie nadejścia nowego roku. Kiedy zaczęłam szukać zdjęć, wspomnienia mnie zalały i postanowiłam napisać o tym troszkę dłuższą notkę na blogu. Nie będzie to notka ani o szyciu, ani o modzie, ale mam nadzieję, że jednak się Wam spodoba.

 

Sylwester na Białorusi (a przynajmniej w mojej rodzinie i w rodzinach, które znam) był zawsze rodzinnym świętem. Oczywiście Święta Bożego Narodzenia również, ale to bardziej wynika z religii. Natomiast rodzinne świętowanie Sylwestra – zdecydowanie z tradycji. Przede wszystkim Związek Radziecki i stosunek do religii w tamtych czasach miały na to wpływ, dlatego myślę, że podobnie ten dzień mógł wyglądać w każdym z krajów byłego ZSRR.

Pinterest
Bez czego nie mogło się obejść świętowanie Nowego Roku? Oczywiście bez suto zastawionego stołu! Przy okazji każdego święta (tego również) na stołach królowała sałatka oliwje (оливье). Przepis na nią można znaleźć w internecie. Generalnie to jest odmiana sałatki jarzynowej z dodatkiem mięsa (najczęściej jakiejś chudej szynki). U nas w domu zazwyczaj się pojawiała również tak zwana szuba (шуба). Słowo to oznacza ‚futro’ i moim zdaniem świetnie pasuje do określenia tej sałatki, w której śledź jest przykrywany kolejno warstwami różnych warzyw, niczym futrem. Przepis na nią ciekawscy również mogą znaleźć w internecie pod hasłem ‚śledź pod futrem’. Odmian tych sałatek jest kilka i każda gospodyni miała swoją tajemnicę jej przygotowywania, dlatego nie podaję Wam tu konkretnych przepisów, tylko odsyłam do internetu, gdzie możecie znaleźć wersję, która Wam będzie najbardziej odpowiadać.

Obecnie niektórzy uważają te ‚radzieckie’ dania za zbyt mało wyszukane i podanie ich na niektórych przyjęciach czy domówkach może być odebrane jako faux pax, ale ja bardzo je lubię nie tylko ze względu na sentyment, ale również (a może przede wszystkim) za smak.

Pinterest      

Obecnie w Polsce nikt już nie wyobraża sobie Świąt bez filmu o Kevinie. Możemy się z tego śmiać, możemy tego filmu nie lubić, możemy go oglądać co roku, ale przyznać trzeba, że dla pokolenia dzisiejszych dwudziestoparolatków zbliżających się do trzydziestki jest w telewizji chyba ‚od zawsze’. Świętowanie Nowego Roku w ZSRR (i po jego rozpadzie również) nie mogło się obejść bez filmu z 1975 roku pod tytułem „Ironija sud’by, ili s legkim parom!” (Ирония судьбы, или с легким паром!), polski tytuł „Szczęśliwego Nowego Roku”.  

 

Pinterest

 

Ten film zawsze był w telewizji 31 grudnia. Można było psioczyć, że już się ma go dosyć, można było po raz kolejny go oglądać, albo puszczać w tle w trakcie przygotowań i nie zwracać na niego większej uwagi. Jakkolwiek byśmy go traktowali, ten film jest już nieodłączną częścią obchodów Nowego Roku. Powiedzenia z niego są już kultowe, piosenki znają i śpiewają chyba wszyscy. Spotkałam się z opiniami, że dla wielu Polaków jest on nudny i niezrozumiały, ale trudno się dziwić. Dla Rosjanina humor rodem z Barei czy filmu Sami Swoi też prawdopodobnie nie byłby do końca zrozumiały. Niestety nie wiem, czy ten film jest do dostania w Polsce, ale jeśli Wam się gdzieś trafi, to polecam obejrzeć.

 

Pinterest

 

Jedną z głównych ról w nim gra piękna Barbara Brylska.  

 

  Pinterest        

 

Kolejnym elementem, który niezmiennie mi się kojarzy ze świętowaniem nadejścia nowego roku są kartki. Dzisiaj kartek świątecznych tradycyjną pocztą wysyła się znacznie mniej. Do znajomych i rodziny dzwonimy, wysyłamy sms albo mail. Moja mama kolekcjonowała piękne kartki, które dostawała od rodziny i znajomych, a także kupowała w dużych ilościach różne nowe wzory, które się pojawiały. Pamiętam, że uwielbiałam przeglądać je i wybierać, które wyślemy w danym roku w świat, a które są tak piękne, że zostają z nami. Spójrzcie, jakie są urocze.

 

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest

Pinterest  

 

Oczywiście bez Dziadka Mroza (Дед Мороз) i jego wnuczki Snieguroczki (Снегурочка) również nie może się obejść, no bo kto prezenty przyniesie i pod choinkę położy?

Pinterest

Pinterest
Pinterest  

 

Ta albo podobna wersja Dziadka Mroza najczęściej ‚siedziała’ pod choinką.

 

Pinterest

 

Ciekawostką jest, że obchodzi się również tak zwany Stary Nowy Rok.  Stary, ponieważ według kalendarza juliańskiego, który obowiązywał w Rosji do 1918 roku. 31 grudnia i 1 stycznia według kalendarza juliańskiego wypadają  13 i 14 stycznia obecnego kalendarza i wtedy właśnie jest obchodzony Stary Nowy Rok, prościej mówiąc Nowy Rok według starego kalendarza. Oczywiście obchody nie są tak huczne, niektórzy w ogóle ignorują ten dzień, ale większość mieszkańców krajów byłego ZSRR przynajmniej zna te daty.

Pinterest

 

Oczywiście powyższe zestawienie jest tylko moją subiektywną listą rzeczy, które wzruszają mnie i powodują lawinę wspomnień. A Wy macie jakieś rytuały albo rzeczy, bez których nie wyobrażacie sobie świętowania nadejścia Nowego Roku?

С новым годом! 🙂