Sukienki lata 20

Sukienki lata 20…  O tym będzie dzisiejszy post. Skąd się wziął pomysł? Przeglądałam niedawno zdjęcia z rozdania The Critics’ Choice Movie Awards. Większość kreacji obecnych tam pań nie wzbudziła we mnie entuzjazmu. Ale na widok jednej otworzyła się we mnie jakaś klapka i przyszło mi do głowy skojarzenie z modą, która dawno temu święciła triumfy. 

Jak z pewnością zauważyliście, każde z minionych dziesięcioleci miało swój własny styl. Moje ukochane lata 50. i 60. w grochy, bajecznie kolorowe lata 70., niezbyt sprzyjające modzie lata 40. A z czym kojarzą Wam się lata 20.? Czy nie z połyskiem, lśnieniem i piórkami? Błysk cekinu, brokatowa nitka, opaska na głowie… Sukienki idealne na przyjęcie u pana Gatsby. Niedawna ekranizacja tego tytułu – toż dopiero była uczta dla oczu! Przepiękne kreacje pań były mistrzowsko dobrane, co zostało uznane w najwyższym stopniu, ponieważ film zdobył Oskara za najlepsze kostiumy.

 

Ale wracając do sukienki z lat 20. Dosyć luźne kroje, jak na mój gust zbyt mało kobiece, lekko chłopięce, nie opinające apetycznie tu i ówdzie, nie kuszące. Wtedy główną rolę jednak grały materiały, które nadrabiały okrojoną fasonem kobiecość, bogate i pełne przepychu. Frędzle, dużo frędzli, wirujących wdzięcznie w takt jazzu w zadymionym klubie…
Pinterest
Pinterest

Pinterest

 

 
Na pewno kojarzycie też charakterystyczne opaski na głowy, które uzupełniały kreację. Zdobione piórkiem lub szlachetnym kamieniem zdobiącym, modne wówczas, krótko przycięte czuprynki.  

 

Pinterest

Pinterest

 

A to jest sukienka, która skłoniła mnie do refleksji nad sukienkami z lat 20tych. Nosiła ją Kate Beckinsale, która wyglądała oszałamiająco:

 

 

Czyż błyszczący styl lat 20. nie będzie idealny na karnawał?